روابط بين‌‌الملل پس از تحولات عظيم جنگ جهاني دوم و دگرگوني‌هاي بسيار در عرصه روابط بين‌‌المللي به عنوان يك لزوم در تبادل اطلاعات علمي و تحقيقاتي پديد آمد و بسرعت گسترش يافت. امروزه بسياري از دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي بزرگ جهان جهت تبادل نظر در عرصه سياست خارجي، مطالعات منطقه‌اي و بين‌المللي، مطالعه ادبيات، فرهنگ و هنر ملل و اقوام دپارتمانهايي جهت ايجاد ارتباط با همين نام تأسيس نموده اند. با توجه به تحولات چشمگير در نظام بين‌المللي طي سال‌هاي اخير ، افزايش شديد وابستگي متقابل بين کشورها، تاثير فزاينده موسسات و مراكز مطالعاتي و تحقيقاتي بر گسترش روابط بين‌المللي، و همچنين روند جهاني شدن و تاثير فزاينده آن بر شكل‌گيري روابط بين فرهنگها، و با توجه به ماهيت کاربردي مطالعات بين‌الملل در گسترش و به اشتراك گزاري تحقيقات، اين دپارتمان هم اكنون جايگاه بسيار مهمي در بين دپارتمانهاي مراكز تحقيقاتي يافته است. مطالعات بين الملل يكي از شاخه هاي مهم مراكز تحقيقاتي است كه در عرصه توليد علم، انتشار و تبادل اطلاعات و تحقيقات فعاليت دارد. اين دپارتمان مركز مطالعات كردستان شناسي فعاليت خود را پس از اخذ مجوز از سازمان مركزي شروع كرده و سعي دارد تا با معرفي تحقيقات اين مركز به زبانهاي انگليسي، كردي و فرانسه، دستاوردهاي تحقيقاتي اين مركز را در عرصه جهاني و بين المللي معرفي نمايد. از آنجايي كه توجهات به مطالعه ادبيات، فرهنگ، تاريخ و معماري اقوام و مليتهاي كهن رويكردي جهاني يافته و بسياري از ملتها سعي دارند تا شناخت بيشتري نسبت به اين دسته از فرهنگهاي غني كه به دلايل مختلف در حاشيه مانده اند، پيدا كنند، لزوم معرفي و انتشار مطالعات كردستان شناسي به زبانهاي بين المللي احساس مي شود. لذا اين دپارتمان در مركز كردستان شناسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد سنندج سعي دارد مطالعات انجام شده در عرصه ادبيات، معماري، تاريخ و هنر را به زبانهاي انگليسي و فرانسه ترجمه و منتشر نمايد. از طرفي ديگر خاورميانه و مناطق كرد نشين پس از تحولات اخير در خاورميانه كانون توجه جهاني است و علاقمندان و محققين زيادي به مطالعه جنبه هاي مختلف هويتي و مليتي كردها علاقه مند شده اند. عدم وجود منابع و مراكز علمي و دانشگاهي مناسب با رويكردهاي تحقيقاتي علمي و مستدل در اين حوزه لزوم تشكيل چنين مركزي را توجيه كرده تا امكان استفاده از محققين از تحقيقات اين مركز را فراهم آورد. هدف دپارتمان مطالعات بین الملل پژوهش، مطالعه، آموزش، مشاوره و نشر مطالعات در امور بین المللی در راستاي مطالعات كردستان شناسي است. راستای نیل به هدف فوق، این مرکز به انجام رساندن وظایف ویژه ای را در سرلوحه کار خویش قرار داده است که عبارتند از:

1- انجام دادن مطالعات و پژوهش های علمی به دست استادان و متخصصان با همکاری محققان و دانشجویان؛

2- همکاری با مراکز علمی و پژوهشی بين المللي برای اجرای طرح های مشترک پژوهشی؛

3- ارائه خدمات علمی، آموزشی و پژوهشی به دانشجویان و پژوهشگران در زمینه روابط بین الملل؛

4- انتشار کتب، مقالات و نشریه های علمی به زبانهاي ديگر و يا ترجمه آثار تحقياتي به زبان فارسي؛

5- تلاش برای ترجمه آثار تحقيقاتي منتشر شده توسط محققين و دانشكاهيان به زبانهاي بين المللي

6- حمایت از طرح های پژوهشی به زبانهاي مختلف

7- ارتباط علمي و همكاري با ديگر مراكز دانشكاهي و تحقيقاتي كه در عرصه جهاني و در دانشگاه ها و كشورهاي ديگر به مطالعه كردستان مي پردازند.

8- حمایت از چاپ کتاب ها و مجموعه آثار تحقيقاتي به زبان انگليسي، فرانسه و كردي

9- غني سازي، بروز رساني و چند زبانه نمودن دانشنامه هاي چند زبانه و معتبر مجازي براي فراهم آوردن دسترسي آسان و قابل اعتماد جهانيان به اطلاعات در مورد فرهنگ، ادب و هنر كردستان

10- حمايت از طرح هاي تحقيقاتي و پژوهشي در زمينه كردستان شناسي به زبانهاي خارجي

11- عقد تفاهم نامه های همکاری با سایر مراکز مطالعات كردستان شناسي در عرصه جهاني جهت تبادل محقق و تحقيقات

12- برگزاري و مديريت همايش هاي بين المللي