سه‌شنبه، 17 اردیبهشت 1398

دستاوردهای شاخص معاونت پژوهش و فناوری واحد سنندج در سالهای 96 و 97 در گفتگو با دکتر عبدا... رفاعی

در پی اعمال چارت جدید واحدهای دانشگاهی مراکز استانها و از جمله در واحد دانشگاهی سنندج که یکی از پیامدهای آن ادغام دو حوزه معاونت پژوهش و فناوری با حوزه معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی و در نتیجه تشکیل حوزه جدید معاونت علمی و آموزشی واحد بوده است، از سوی جناب آقای دکتر پیشوایی علوی، دبیر هیأت امنا و ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان از خدمات ارزنده دکتر عبدا... رفاعی قدردانی شد و  با آرزوی سلامتی برای ایشان و همچنان امید به بهره مندی از تجارب و ایده های ارزشمند دکتر رفاعی در مسیر تعالی و توسعه دانشگاه، با پذیرش عذر وی از قبول مسئولیت مجدد بخاطر ضرورت رسیدگی به امور درمانی و معالجاتی خانواده محترم، برای بهبودی عزیزان ایشان آرزوی سلامتی و شفای الهی شده و با صدور حکمی از سوی دکتر پیشوایی، تصدی مسئولیت این حوزه از معاونت جدید سازمانی در واحد سنندج به عهده دکتر سید صادق زمانی، معاونت پیشین آموزشی و تحصیلات تکمیلی واگذار شد.  

از این رو روابط عمومی واحد سنندج بر آن شد تا به قصد قدردانی از خدمات این همکار تلاشگر عضو هیأت علمی در گفتگو با وی و در خاتمه کارکردهای حوزه معاونت پیشین پژوهش و فناوری، فرصتی برای ارایه گزارش عملکردهای دو سال اخیر این حوزه را فراهم آورد که رئوس آن به شرح موارد مطروحه در اختیار علاقه مند قرار می گیرد.

 

1 ) حوزه پایان نامه ها

از سالهای 93 و 94 تا به امروز بطور متوسط از 1600  پایان نامه تحصیلات تکمیلی در واحد سنندج در سال دفاع می­شود. تا اواخر 95 کلیه پروپوزالها فقط در شورای پژوهشی واحد بررسی می­شد که با توجه به حجم بالای آنها و محدودیت شورا  دقت بررسی بسیار پایین بود اما از اواخر 95 با فعال سازی شوراهای تخصصی گروه و ابلاغ و تشکیل شورای پژوهشی دانشکده ها، پروپوزالها پس از عبور از این دو فیلتر به شورای پژوهشی واحد ارجاع میشود. این مساله هم دقت و هم کیفیت را  در مقایسه با قبل بالا برده هم در صرفه جویی وقت اعضای شورا در رسیدگی به امور دیگر پژوهشی و سایر تصمیم سازی ها موثر بوده است. از طرفی ساختار اداری و فرایند بوروکراتیک چابکتر شده و حجم مرسولات و مراجعات دانشجویان به حوزه پژوهش کاهش یافته و به تبع آن تعدیل نیرو در بخش کارشناسان این حوزه اتفاق افتاد.

ثبت دیجیتالی و سیستمی پایان نامه های انجام شده در واحد از دیگر اقدامات سودبخش است.

2 ) حوزه مقالات

با اتخاد تصمیمات و سیاستهای جدید در پژوهش واحد از شروع سال 96 ، کیفیت مقالات علمی واحد به گواه آمار و اسناد موجود  افزایش بسیار زیادی داشته است. تا اواخر سال 95 بیش از نصف مقالات واحد در مجلات کم اعتبار و بدون نمایه و مجلات موجود در لیست سیاه به چاپ میرسید و برابر آمار، بالغ بر50 درصد مقالات ارسالی به سازمان مرکزی مورد تائید کارشناسان بخش علم سنجی قرار نمی گرفت. همچنین تا قبل از سال  96  تعداد مقالات با رده Q1 و Q2  از تعداد انگشتان دست کمتر بود و تعداد مقالات علمی - پژوهشی وزارتین در کل سنوات گذشته کمتر از 40  فقره است اما در سالهای 96 و 97 حداقل 80 مقاله در فهرست موضوعی فقط با رده های Q1 و Q2  از اعضای هیات علمی واحد به چاپ رسیده و تعداد مقالات علمی - پژوهشی وزارتین فقط در این دو سال بالغ بر 200 سند می باشد که در این رده از مقالات  معتبر در مقایسه با کل سنوات قبل افزایش 300 درصدی را در دو سال گذشته تجربه کرده ایم.  از طرف دیگر مقالات بلاک لیست در این دو سال بسیار اندک  بوده است و کاهش فوق العاده ای در تعداد اسناد پژوهشی بی اعتبار و کم اعتبار حاصل شده است. این مساله از مهمترین دغدغه های اینجانب بوده که خوشبختانه و با افتخار به وقوع پیوسته است.

لازم به ذکر است که تعداد مقالات WOS ISI با افیلیشن دانشگاه تا اواخر سال 95 کمتر از 200 سند بود اما اکنون در این مجموعه بالغ بر 480 مقاله ( ISIWOS)  با افیلیشن دانشگاه وجود دارد.

همچنین اصلاح الگوی امتیازدهی به فعالیتهای پژوهشی بر حسب نوع و اهمیت فعالیت برابر آئین نامه ارتقا، و تدوین الگوی غربال پژوهشگران برتر از اقدامات کارا در این بخش است.

3 ) ادامه حوزه آزمایشگاهها

از مهمترین فعالیتهای این بخش تاسیس انبار مرکزی جهت نگهداری و توزیع مواد مصرفی مورد نیاز آزمایشگاههای واحد است که صرفه جویی در هزینه مالی بیش از 60 در صد را به همراه داشته و از حیف و میل اموال در این حوزه جلوگیری به عمل آمده است. و اخلال در برگزاری آزمایشگاههای آموزشی به خاطر  کمبود و یا کسری مواد مصرفی برطرف شد. همچنین مواد مصرفی غیر لازم و تجهیزات مازاد و تکراری در آزمایشگاهها و کارگاهها غربالگری شده است.

 از دیگر فعالیت های بسیار برجسته در این قسمت کاهش بسیار زیاد کارشناسان حق التدریس در آزمایشگاهها و کارگاههاست . تا جایی که در چند سال گذشته بیشتر از 30 نفر بعنوان حق التدریس در هر نیمسال در بدنه کارشناسی آزمایشگاه عقد قرارداد داشتند اما با تدابیر اتخاذ شده در این دو سال از قبیل: برگشت دادن کارمندان با مدارک دانشگاهی تخصصی از بخشهای اداری دانشگاه به آزمایشگاههای مرتبط با تخصصشان و نیز استفاده از دانشجویان تحصیلات تکمیلی به صورت موردی، اکنون و در شروع سال 98 ، فقط 2 نفر کارشناس حق التدریس حضور دارند. و این مساله هم انضباط مالی و صرفه جویی و هم انضباط حقوقی و اداری  را برای دانشگاه به همراه داشته است.

همچنین با تلاش دکتر ابراهیمی اخذ مجوز نهایی عضویت در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ریاست جمهوری برای آزمایشگاه محیط زیست و گیاهان دارویی واحد در تابستان 97  به عنوان اولین آزمایشگاه در استان با عضویت مذکور، از دیگر دستاوردها بوده است.

4 ) حوزه مراکز تحقیقاتی

سال 96 طی عقد تفاهم نامه ای  با سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری و به تبع آن عقد دو قرارداد در راستای تاسیس دو مرکز: 1- مرکز هدایت و حمایت نانو جاذبهای کربنی 2- مرکز رشد رباتیک شهید چمران،  حدود 60 میلیون تومان بصورت تجهیزات، اموال و مساعده در اجرای طرحهای پژوهشی از سازمان مذکور دریافت گردید.

اوایل سال 97 مجوز 2 مرکز تحقیقاتی دیگر ماموریت گرا در حوزه کشاورزی از هیات امنای استانی اخذ گردید و به تایید رئیس عالیه دانشگاه هم رسیده است.

5 ) حوزه مرکز رشد

در سال 96 با پیشنهاد واحد سنندج و تائید سازمان مرکزی سه مرکز رشد اقماری در واحدهای سقز، قروه و مریوان راه اندازی و با نظارت مرکز رشد واحد مراکز مذکور فعالیت خود را آغاز  نموده و هم اکنون حدود 29 شرکت و هسته فناور در حال فعالیت هستند. همچنین رسیدن به نقطه سر به سر مطابق بخشنامه های مراکز رشد در سال 97  و برآورده نمودن برنامه های عملیاتی این مرکز که مورد تائید سازمان مرکزی نیز بوده از دیگر فعالیتهای چشمگیر این حوزه است.

تاسیس دفتر مالکیت معنوی، معرفی اعضا و تشکیل شورای اقتصاد دانش بنیان متشکل از چهره های علمی و فنی و اقتصادی استان از فعالیتها است.

6 ) طرحهای پژوهشی برون دانشگاهی

از بدو تاسیس واحد سنندج تا آخر سال 97 مبلغ کل قراردادهای طرحهای پژوهشی  برون دانشگاهی در واحد، حدود 960 میلیون تومان بوده که از  این مبلغ 95 میلیون تومان آن در سال 95 و 96 و 540 میلیون تومان در سال 97 بوده است. به عبارتی بالغ بر 66% کل مبالغ قراردادهای برون دانشگاهی در دو سال اخیر بوده و  57 در صد آن فقط در سال 97 است که این مساله یکی از افتخارات و نکات شاخص این دوره است.

لازم به ذکر است برای سال 98 تا کنون مراحل عقد  قراردادهایی(حدود هفت قرارداد) به مبلغ کل 480 میلیون تومان طی شده و عقد دو قرارداد به مبلغ 150 میلیون تومان قطعی شده و به امضا رسیده است.

7 ) طرحهای پژوهشی داخلی

در این دو سال حدود 96 طرح پژوهشی راکد با مجموع قراردادهای بالغ بر 350 میلیون تومان که به سالهای 89 الی 95 مربوط میشدند تعیین تکلیف شده و گزارش آنها برابر دستورات سازمان در سامانه ثبت گردید. همچنین پرتال و وب سایت سه زبانه دانشگاه از محل بودجه طرحهای داخلی رویکرد اول با حداقل هزینه تهیه و راه  اندازی گردید.

8 ) مجلات واحد

مجلات زبان و ادب فارسی و مدیریت صنعتی  در واحد که از سال 86 و 87 فعالیت داشتند از سال 93 به بعد دچار رکود شدیدی شده بودند طوریکه به واسطه عدم فعالیت موثر و پیگیری، در آستانه سلب امتیاز قرار داشتند اما از ابتدای سال 96 با پیگیریهای لازم و اتخاذ تدابیر جدی بعد از طی فرایندهای طولانی اداری و تهیه وب سایت استاندارد و همکاری  و هماهنگی با مسئولین حوزه علم سنجی سازمان و همکاری و همراهی مسئولین مجلات و نیز ارتباط مستمر با موسسه ISC ، هر دو مجله در تابستان 97 بعد از  سه سال رکود جدی و تنزل جایگاه و رتبه،  احیا و با کسب امتیاز بالای 80 از 100 به لیست مجلات معتبر سازمان مرکزی برگشته و موفق به اخذ نمایه ISC  نیز شدند.

9 ) مسابقات و همایشها

در پاییز 96 ششمین دور مسابقات رباتیک آزاد کردستان با حداقل هزینه و بیشترین میزان مشارکت برگزار گردید . این مسابقه در دوره های گذشته با صرف هزینه بالایی برگزار میشد طوری که در یکی از دوره ها با هزینه بالغ بر 100 میلیون تومان(با مجوز سازمان) و درآمد 24 میلیونی و با مشارکت حدود 60 تیم برگزار شده بود  اما در سال 96 با هزینه 59 میلیون تومان (با مجوز سازمان) و درآمد 32 میلیونی و مشارکت بیشتر از 80 تیم و با حضور تقریبی 300 نفر مهمان با اقامت یک شب برگزار شد( با مشارکت مرکز رشد).

دو دوره همایش ملی محیط زیست و دو دوره  همایش ملی منابع انسانی و فرهنگ سازمانی در در دو سال گذشته در مجموع با حداکثر هزینه 45 میلیون تومان برگزار شدند درآمد حاصل از آنها در مجموع حدود 100 میلیون تومان بود. یعنی برگزاری این همایشها در این دو سال با تراز مثبت 55%  همراه بود. (55 میلیون تومان درآمد خالص دو همایش).

جا دارد از روسا و دبیران علمی و اجرایی هر دو همایش تقدیر به عمل آید.