دوشنبه، 13 اسفند 1397

پانزدهمین نشست هیأت اُمنای دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان برگزار شد

در پانزدهمین نشست هیأت اُمنای استان کردستان بر نقش دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه آموزش عالی کشور و ارتقای جایگاه جهانی  ایران در عرصه تولید علم و فناوری تأکید شد.

    پانزدهمین نشست هیأت اُمنای استان کردستان صبح روز یکشنبه 12 اسفند ماه جاری با حضور تمامی اعضاء به ریاست علیرضا منادی سفیدان نماینده ریاست عالی و معاونت حقوقی و امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی در واحد سنندج برگزار شد.

    در ابتدای این نشست آیت ا... سید محمد حسینی شاهرودی، نماینده ولی فقیه در کردستان و عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ایام با برکت اسفند ماه 97 که توأم با سالروز ولادت تنی چند از ائمه اهل بیت ( ع ) بوده و به انتهای سال جاری منتهی می­شود، ضمن اشاره به جایگاه رفیع هریک از این بزرگواران والاتبار، در منقبت هریک از این شخصیتهای اسوه و ملجأ دینی با ذکر روایات متواتر دربارۀ آنان در منابع و کلام علمای محقق اهل سنت و شیعه بر نقش برخی از این بزرگان در حوزۀ تعالیم علمی، فقهی و دینی تا پرورش مستقیم و غیر مستقیم ائمه اربعۀ اهل سنت تأکید کرد.

     شاهرودی در فراز پایانی سخنان خود با متبرک دانست تقارن خجسته ایام پایانی سال با سالروز میلاد حضرت امیر المؤمنین ( ع ) و بازخوانی برخی وقایع تاریخی که از حب حضرت علی ( ع ) در قلب و روح پیامبر گرامی اسلام ( ص ) و جایگاه حضرت نزد باری تعالی حکایت دارد با تأکید بر این روایات که حضرت رسول اکرم ( ص )  امیر المؤمنین علی ( ع ) را معیار حق و میزان حب او را برای مسلمانان عیار ایمان و دشمنی با او و اهل بیتش را میزان نفاق و نشانۀ منافق بودن افراد تلقی می­نماید، پس از اشاره به اشعار امام شافعی ( ره ) درباره علو جایگاه و محبت اهل سنت نسبت به حضرت امیر، اظهار امیدواری کرد که نوروز امسال که با ولادت اسوه حق و مبارزه علیه باطل همراه است، مبشر سال پیروزی قطعی و نهایی ایران اسلامی بر همه دشمنان جهان استکباری باشد.

     در ادامه این نشست دکتر علیرضا منادی سفیدان نیز در جایگاه نمایندگی ریاست عالی دانشگاه به عنوان رئیس پانزدهمین نشست هیأت امنای استان کردستان با ابلاغ مراتب سپاس جناب آقایان دکتر ولایتی و طهرانچی از مساعی و همکاری اعضای هیأت امنای استانی در مسیر توسعه دانشگاه و تحقق اهداف سازمانی به توضیح سابقه تاریخی تأسیس دانشگاه آژاد اسلامی و اهداف اولیه ترسیم شده برای آن پرداخت و با تأکید بر اینکه این نهاد دانشگاهی مولود انقلاب اسلامی و همواره مورد توجه و عنایت امام ( ره ) و رهبری بوده است با اشاره به توفیقات حاصل شده، تلاش و عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی را در برآیند نهایی و حرکت در مسیر دستیابی به اهداف پیش­بینی شده موفق و قابل قبول ارزیابی کرد.

     معاون حقوقی و امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه گفتار خود گفت: « دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر آنکه در سالهای اولیه تأسیس خود منشاء رفع بزرگترین چالش آموزش عالی برای جذب و تأمین امکان ادامه تحصیلات دانشگاهی برای گروه عظیمی از داوطلبان جوان شد، در امتداد حرکت، توفیق تبدیل شدن به برند افتخارآمیز بزرگترین دانشگاه حضوری جهان را هم برای نظام مقدس جمهوری اسلامی کسب کرد».

     منادی افزود: « دانشگاه آزاد اسلامی در طول چهل سال گذشته از مجموع 10 میلیون نفر دانش آموخته آموزش عالی کشور، عهده دار آموزش 6 میلیون نفر نیروی متخصص و متعهد از فرزندان این دیار بوده که ممکن بود در اثر فقدان چنین نهاد بزرگ آموزشی، بسیاری از آنان در اثر بلیه خروج مغزها در شمار سرمایه های تلف شده راهی سرزمینهای بیگانه شوند».

    علیرضا منادی سفیدان یکی دیگر از افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی را در نقش این مجموعه علمی و تحقیقاتی در عرصه تولید علم و فناوری دانست که نتیجه آن با رشد 11% زمینه ساز ارتقای جایگاه جهانی ایران از رتبه 27 در ارزیابی های معتبر به جایگاه 16 جهانی بوده است که رشد همین شاخص حکایت از کارآمدی مدیران این مجموعه در طول دوره های متعدد دارد.

      نماینده ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی در نشست پانزدهم هیأت امنای استان کردستان با مقایسه این شاخص تحول دانشگاهی در وضعیت علمی جهان با دوران پیش از انقلاب اسلامی، وجود فاصله معنادار ایران با کشورهایی نظیر ترکیه و مصر را که در آن دوران در جایگاه برتر از ما قرار داشته اند تا به اکنون که از آنها و بسیاری کشورهای غربی هم سبقت گرفته ایم، نشانه اقتدار علمی و در نتیجه قدرتی در ایران اسلامی دانست که منشاء آن در دانش عالی و تلاش جامعه دانشگاهی و جهاد علمی آنان نهفته است.

     منادی قرار گرفتن ایران در میان باشگاه هسته ای جهان با 8 عضو را حاصل مبارزه انقلابی دانشمندان جهادگری دانست که با غنی سازی 20% اورانیم، تولید آب سنگین و سانتریفیوژهای مدرن دارای سرعت بالا موجب شگفتی جهانیان شدند و امکان قرار گرفتن ایران در مذاکره متقابل و سطح معادل با قدرتهای جهانی را فراهم آوردند.

     معاون حقوقی و امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی یکی دیگر از افتخارات این مجموعه آموزش عالی غیر دولتی را تأمین زمینه اشتغال بخش وسیعی از جامعه دانشگاهی کشور  و نقش آن در حوزه اشتغالزایی برای بیش از 100 هزار نفر دانست و مدیریت این حجم از منابع انسانی دارای تخصص و تعهد را که برای کشور ثروت و سرمایه علمی هستند افتخار دانشگاه و ضامن عزت و اقتدار نظام و توسعه علمی و فناوری ایران اسلامی برشمرد.

     در خاتمه سخنان دکتر منادی در این نشست، با توضیحات دکتر محسن پیشوایی علوی دبیر هیأت امنا و سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان، اعضای هیأت در خصوص مفاد دستور کار جلسه پانزدهم وارد شور شدند و پس از استماع گزارش حسابرسی مؤسسۀ مفید راهبر از عملکرد مالی سال 95 واحد سنندج و ایرادهای وارده بر آن، دکتر خسروی، معاون اداری مالی این واحد به تشریح اقداماتی پرداخت که در جهت رفع ایرادهای مطروحه در واحد سنندج طی دو سال گذشته به انجام رسیده است.

    در ادامه این نشست، اعضای هیأت امنای استان کردستان به اتفاق آراء با تصویب شش مصوبه وفق ضوابط حاکم بر دانشگاه در خصوص تبدیل به احسن کردن یک باب ساختمان متعلق به واحد قروه در این شهرستان، جایگزینی یکی از اعضای کمیسیون دائمی، اقدام برای تأسیس مدارس پیش دبستانی، دبستان و دبیرستان سما در شهرستانهای دیواندره و دهگلان، موافقت برای واگذاری مجتمع دانشگاهی بعثت در قالب استیجاری 5 ساله به دانشگاه فرهنگیان کردستان، اقدام برای افزایش ظرفیت رشته پرستاری و تأسیس رشته های گروه پزشکی با اولویت داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی و تفویض اختیارات هیأت امنا به کمیسیون دائمی در مورد مصوبات شورای اقتصاد دانش بنیان و سرمایه گذاری استان و مشارکت دانشگاه در طرحهای تا سقف 20 میلیارد ریال، اعلام موافقت کردند.

   لازم به یادآوریست مصوبات مذکور پس از اخذ موافقت و صلاحدید دکتر طهرانچی، ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی قابلیت اجرایی و عملیاتی شدن خواهد داشت.

در خاتمه این نشست نیز از خدمات دکتر محمد قربان کیانی، دبیر هیأت امنا و رئیس پیشین دانشگاه آزاد اسلامی بخاطر سالها تلاش در مسیر مدیریت و توسعه دانشگاه با اعطای لوح سپاس و هدایای ارزنده قدردانی شد.