دوشنبه، 17 دی 1397

معاون نظارت و ارزیابی اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی: دانشگاه باید نهاد مرجع در ارایه الگوی سبک زندگی به جامعه برای رسیدن به سعادت و خوشبختی باشد

معاون نظارت و ارزیابی اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی:

دانشگاه باید نهاد مرجع در ارایه الگوی سبک زندگی به جامعه برای رسیدن به سعادت و خوشبختی  باشد

 

 تربیت صحیح دانشگاهی باید ضامن هویت بخشی به جوانان دانشجو در همه جوانب آن باشد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا در سنندج، حجت الاسلام و المسلمین عباسعلی رستمی، معاون نظارت و ارزیابی اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، از اعضای هیأت فرهنگی اعزامی سازمان مرکزی دانشگاه به کردستان صبح روز یکشنبه 16/ دی ماه / 97 در نشست شورای فرهنگی استان اعلام کرد:« کردستان سرزمین صداقت و شجاعت و خصلتهای ارزشمند انسانی است و باید بکوشیم دانشگاههای آن در راستای ظهور موازین دینی هم دارای شاخصهای پر افتخار کشور باشد».

در این نشست معاون نظارت و ارزیابی اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با قدردانی از فعالیتهای به انجام رسیده و هماهنگی مطلوبی که مسئولان واحدها و مراکز استان با مدیران دیگر نهادها و دستگاههای اداری و اجرایی سطح شهرستان و استان دارند، اظهار امیدواری کرد که با استفاده بهینه از این ظرفیت شاهد ارتقای فعالیتهای فرهنگی دانشگاه در کردستان باشیم.

رستمی افزود: « در جریان بازدید از واحدها و مراکز سنندج، قروه، سقز و بانه دریافتیم که مسئولان ظرفیتهای والایی برای فعالیتهای کیفی تر فرهنگی در اختیار دارند و از آن جمله می توان به وجود دانشجویان با انگیزه ای اشاره کرد که در حکم ستاره های درخشان کردستان به شمار می آیند و باید تلاش کنیم در پیوند با غنای اعتقاد به باورهای دینی هم برای ایران اسلامی سرمایه های انسانی و متعالی آینده باشند».

وی در ادامه گفت: « افکار، رفتار و گفتار ما در جامعه به عنوان شخصیتهای دانشگاهی همواره برای دیگران جنبه الگو و نمونه دارد از همین رو طبیعی است که دانشگاه باید نهاد مرجع در ارایه الگوی سبک زندگی به جامعه برای رسیدن به سعادت و خوشبختی  باشد؛ بنابر این تربیت صحیح دانشگاهی باید ضامن هویت بخشی به جوانان دانشجو در همه جوانب آن باشد.

معاون نظارت و ارزیابی اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی در تشریح هویت بخشی در محیط دانشگاهی توجه به رعایت پنج اصل را حایز اهمیت برشمرد. انتقال و تقویت هویت دینی، هویت ملی، هویت سیاسی، ارتقای دانش تخصصی و ارتقای روحیه و فرهنگ پژوهشی».

رستمی پس از ذکر سخنانی پیرامون توضیح و ترسیم مصادیق هر یک از این پنج اصل، مدیران دانشگاهی و به ویژه اعضای هیأت علمی را در قبال دو ویژگی و شاخص فرهنگی و علمی دانشجویان مسئول دانست و گفت: « باید عملکرد مسئولانه این دو قشر دانشگاهی در زمینه ضعف و قوت این دو بخش بصورت پیوسته رصد و ارزیابی شود، زیرا خدایی ناکرده اگر این مسئولیت جدی گرفته نشود جوانان همواره دچار بحران هویت شده و جامعه همیشه در معرض خطر خواهد بود».

 

این مقام مسئول فرهنگی در دانشگاه با تأکید بر اینکه نظارت و ارزیابی واحدهای دانشگاهی بر اساس شاخصها و داده ها بصورت مستمر ادامه داشته و مبنای آن بر مفاد سند چشم انداز، بخشنامه های مربوط به حوزه تشکیل کانونها و تشکلها و بخصوص دستورالعمل اخیر آراستگی بر اساس شئونات فرهنگ دینی استوار است؛ تصریح کرد: « نقاط ضعف و قوت واحدها دیده می شود و بر اساس گزارش وضعیت، مراتب ارزیابی ها به آنان ابلاغ می شود. در این روند نظارتی نقد و تشویق و تذکر کارشناسی لحاظ می شود و خلاقیتها و ابتکار عمل واحدهای موفق به عنوان تجربه های مفید به سطح کشور تسری و تعمیم می یابد».

حجت الاسلام و المسلمین عباسعلی رستمی، به ویژه با تأکید بر لزوم عملیاتی شدن بخشنامه آراستگی مبتنی بر شئونات فرهنگ دینی، رعایت حجاب در محیط دانشگاهی را به عنوان یکی از مواضع حساس فرهنگ اسلامی شعار و نماد دینی برشمرد و بی تفاوتی در برابر آنرا خروج از شأن دانشگاهی دانست و از همین رو اعمال مقرارت ابلاغی آنرا در قالب قانون به مانند دیگر قوانین حوزه آموزش و پژوهش امری پذیرفتنی و منطقی برشمرد.

وی مقاومتهای موردی و احتمالی محدود در برابر این مقررات را هم با تشکیل جلسات توجیهی و تذکرهای ارشادی قابل رفع دانست و اظهار یقین کرد که در صورت مسئولیت پذیری و اقدام همه آحاد دانشگاهی در قبال این موضوع و مطالعه اصول و روشهای اجرایی و معرفتی آن، دیگر لزومی به اقدام کمیته های انضباطی وجود نخواهد داشت».