دوشنبه، 20 فروردین 1397

نماینده ولی فقیه در دیدار با دانشگاهیان کردستان: حمایت جامعه دانشگاهی از تولید ملی و کالای ایرانی در تدبیر علمی برای کیفی‌سازی محصول نهفته است

نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: حمایت جامعه دانشگاهی از تولید ملی و کالای ایرانی خرید آن نیست، تلاش برای کیفیت بخشیدن علمی به محصول، کاهش هزینه ها با تدبیر برای تولیدکننده و معرفی درست به مصرف کننده و کشف بازار جهانی برای آن است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی در جریان دیدار نوروزی خود با جامعه دانشگاهی استان با تبریک سال نو و آرزوی تحقق تحول سازنده خداوندی در زندگی و پیروی آحاد انسانی از تغییر در بهار طبیعت به عنوان فصل رشد و شکوفایی و احیای مجدد ذاتی و معنوی، بویژه با برکت مقارنت ماه های با فضیلت رجب و شعبان، خواستار توفیق خداوندی در مسیر حرکت به سمت خیر و خوبی و تعالی و تکامل بشری با تقویت ایمان انسان ها به خیر مطلق بودن پروردگار شد.

امام جمعه سنندج در این دیدار با تأکید بر این نکته که تقویت ارتباط ایمانی به خیر و توکل به خداوند موجب افزایش توانایی انسان می شود، استفاده بهینه از نعمات و مواهب الهی، ظرفیتها و ذخایر خدادادی را هم منشاء نفع فرد و جامعه عنوان و هر یک از صنوف بشری را در قبال این اصل دارای مسئولیت قلمداد کرد و دانشگاه را به عنوان مرکز تولید علم هادی و راهنمای جامعه برای جلب منافع الهی و بهره برداری خیرخواهانه و خداجویانه از مواهب دانست.

نماینده ولی فقیه در کردستان خطاب به دانشگاهیان این استان ابراز کرد: «دانشگاه هرگز نباید تابع و پیرو جامعه باشد. شما وظیفه سنگین هدایت جامعه را به عهده دارید و باید اثرگذار سازنده باشید. هرگز برای هیچ دانشگاهی عوام زدگی و ظهور عیوب اجتماع در متن و بطن دانشگاه قابل قبول نیست. شما مانند سطح عادی و معمولی جامعه نباید سیاست زده باشید. سیاسی بودن برازنده دانشگاهیان نیست. نخبه دانشگاهی باید بینش سیاسی داشته باشد و روشنگر باشد. ایرادها را بشناسد و برطرف کند و در مسیر هدف کلان انسان سازی برای تربیت نیروی با اخلاق و دارای تخصص با نگرش و بینش وسیع عمل کند.»

حسینی شاهرودی در پیوند با نامگذاری سال 97 از سوی مقام معظم رهبری و تلاش برای تحقق آن، وظیفه نهاد دانشگاه را امری بالاتر و والاتر از سطح عادی و معمولی جامعه برشمرد و گفت: «حمایت جامعه دانشگاهی از تولید ملی و کالای ایرانی در تدبیرعلمی برای کیفی سازی محصول، کاهش هزینه تولید و بازاریابی نهفته است.»

وی افزود: «حمایت جامعه دانشگاهی از تولید ملی و کالای ایرانی خرید آن نیست، تلاش برای کیفیت بخشیدن علمی به آن، کاهش هزینه ها با تدبیر برای تولیدکننده و معرفی درست آن به مصرف کننده و کشف بازار جهانی برای آن است.»

حسینی شاهرودی با اشاره به فقدان سابقه تلاش همه جانبه برای شناخت درست از نعمات الهی و بهره برداری نافع از آنها در حوزه های مختلف به مزایا و مخاطرات کشت توت فرنگی در کشاورزی استان کردستان اشاره کرد و دانشگاهیان بومی این منطقه را که قطب تولیدی این محصول زراعی در کشور است به انجام تحقیقات علمی برای سودآور کردن این محصول و به صرفه کردن فرایند کشت و فرآوری کیفی آن به عنوان یک رسالت در مسیر حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی تشویق کرد و چنین اقدامی را متضمن تولید ثروت و توسعه برای استان برشمرد.

وی با اشاره به مطلوب بودن محیط پرورش و اقلیم اورامانات کردستان برای کشت ادویه سماق در انواع مختلف طعم و مزه و خاصیت آن، به عنوان یک مثال روشن مورد غفلت قرار گرفت، توجه به امکان تولید منحصر بفرد این محصول و عرضه آن با درآمدزایی فراوان در سطح جهانی و اشتغال زایی حاصل از آن تأکید کرد.

نماینده ولی فقیه در کردستان با نقد غفلت ها در تدوین برنامه های متمرکز دانشگاهی در سطح بومی محلی و گستره ملی از وجود ظرفیت های خاص منطقه ای، الگو برداری از نمونه های غربی را فاقد نتیجه مطلوب دانست و با تأکید بر ذخیره و موهبت الهی گیاهان دارویی در استان، نبود سیاست و تدبیر متمرکز نهاد دانشگاهی و تحقیقاتی برای استفاده از این مزیت خاص استانی و منطقه ای را قابل سرزنش و ملامت برشمرد.

شاهرودی با ابراز تأسف از اینکه بخش وسیعی از جوانان 20 تا 30 ساله بیکار در منطقه و کشور، جمعیت خروجی از دانشگاه های ما هستند، تجدید نظر در نوع نگرشهای آموزشی و پژوهشی دانشگاهی را ضروری خواند و نتیجه تقلید از دیگر جوامع را در فعالیتهای بومی درآمدزا مردود دانسته و در این حوزه با اشاره به نوع تلاش های به انجام رسیده برای جذب گردشگر، منطقه را دارای مزیت و امکان تبدیل شدن به قطب جاذبه های گردشگری مذهبی قلمداد کرده و تأکید داشت که نهاد دانشگاه برای تحقیق علمی در راستای کشف و معرفی این نوع ظرفیتها و بومی سازی فرایند استفاده از آنها مکلف به عمل و تدوین برنامه و تدبیر است.

شاهرودی با اشاره به برخی افتخارات جوانان نخبه کشور در بخش های صنعتی و حتی تسلیحاتی اخیر که موجب غضب آمریکا بوده است عنوان کرد که هیچ کشوری در جهان به آشکاری ایران ادعای اجرای اوامر و مناهی خداوندی را ندارد. ما می گوییم یاری رساندن به دین خدا و خلق خدا وظیفه اسلامی است، حال توجه کنید که پیروزی ما در صحنه تولید سلاح های برتر نیز حداقل 60 کشور جهان را از خرید سلاح و پرداخت پول زور به جهان استکباری رها می سازد تا به مدد خلاقیت و علم ایرانی روی پای خود بایستند.