مهندسی مکانیک

اخبار


مصطفی آشنا مدیر گروه مهندسی مکانیک دکترای تخصصی 08733288661 داخلی 126 سایت شخصی دانشکده فنی، طبقه دوم، دفتر گروه m_ashna@iausdj.ac.ir

 

معرفی:

مکانیک علم مطالعه حرکت، تبدیل انرژی به حرکت و بالعکس و همچنین تبدیل انواع مختلف انرژی به هم است. در این علم حرکت و انرژی به زبان ریاضی و بصورت روابط ریاضی بیان و بررسی می شوند. مهندسی مکانیک بیشتر بر کاربرد این علم در راستای توسعه ماشین ها و ابزارهای مورد استفاده در زندگی، صنعت و فناوری تاکید دارد. 

کار مهندسان مکانیک در واقع بررسی، طراحی، تولید، تست و حتی فروش ابزارها، ماشین ها و سیستم هایی است که کار تبدیل، انتقال و استفاده از شکل های مختلف انرژی جهت ایجاد حرکت را انجام می­ دهند. این رشته جایگاه مهمی در تکنولوژی های مدرن و امروزی دارد از جمله در : علوم فضایی، تولید و تبدیل قدرت، ماشین های سیالاتی، طراحی و ساخت سیستم های مکانیکی برای کاربردهای مختلف، حمل و نقل، بیومکانیک، فرایندهای ساخت و تولید و غیره. یکی از مهم ترین ویژگی های مهندسی مکانیک انعطاف پذیری بالای آن برای کار در حیطه های متنوع مهندسی می­ باشد که  امکان کار در زمینه های بسیار گسترده و مختلفی را در آینده برای دانشجویان این رشته فراهم می­ کند.

 

تاریخچه:

گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد واحد سنندج در سال 1385 با  پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی و  در دو گرایش حرارت و سیالات و گرایش جامدات  شروع به کار نمود و از سال 1390 نیز شروع به پذیرش دانشجو در سطح کارشناسی ارشد نموده است. گروه مکانیک دارای آزمایشگاه های آموزشی و تخصصی از جمله آزمایشگاه مکانیک سیالات، ترمودینامیک، انتقال حرارت، مقاومت مصالح، دینامیک و ارتعاشات و همچنین کارگاه های ماشین ابزار، جوشکاری و ورقکاری، اتومکانیک و ... می باشد. تاکنون بیش از 1500 دانشجو در مقاطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد از این گروه فارغ التحصیل و وارد بازار کار شده اند.

اعضای هیات علمی:

گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد واحد سنندج دارای هشت نفر هیات علمی تمام وقت است. جهت اطلاع از رزومه و تخصص اعضای هیات علمی بر روی صفحه اعضای هیات علمی کلیک کنید.

 

کارگاه ها و آزمایشگاه ها:

کارگاه ها و آزمایشگاه های اختصاصی و مشترک گروه شامل کارگاه جوشکاری، کارگاه ماشین افزار، کارگاه اتومکانیک، آزمایشگاه ترمودینامیک، آزمایشگاه مکانیک سیالات، آزمایشگاه ارتعاشات و دینامیک ماشین و آزمایشگاه های دروس پایه شامل فیزیک و شیمی می باشد.

 

برنامه دروس و چارت های درسی مهندسی مکانیک

عنوان فایل
1 مهندسی مکانیک - حرارت و سیالات
2 مهندسی تاسیسات حرارتی و برودتی
3 مهندسی مکانیک - مکانیک جامدات

سامانه‌ها