مهندسی برق

اخبار


آریز نصرت پور مدیر گروه مهندسی برق- الکترونیک دکتری سایت شخصی دانشکده فنی و مهندسی طبقه گروه مهندسی برق a.nosratpour@iausdj.ac.ir

معرفی رشته مهندسی برق

یکی از بهترین تعریف هایی که از مهندسی برق شده است، این است که محور اصلی فعالیت های مهندسی برق، تبدیل یک سیگنال به سیگنال دیگر است. که البته این سیگنال ممکن است شکل موج ولتاژ یا شکل موج جریان و یا ترکیب دیجیتالی یک بخش از اطلاعات باشد. مهندسی برق بخشی از مهندسی است که با تحلیل و بهره‌برداری از پدیده‌هایی فیزیکی که به بارهای الکتریکی و جریان‌های الکتریکی مرتبط می شود سروکار دارد.

رشته مهندسی برق به واسطه ماهیت فراگیر خود، هر روز شاخه های جدیدتری از صنعت را گسترش داده و روش­های نوینی را پیش روی می گشاید. کنترل تجهیزات و فرآیندهای گوناگون، تولید و انتقال انرژی، پردازشگرها و ابزارهای الکترونیکی، ارتباطات زمینی و ماهواره ای، ابزارهای سنجش پزشکی و رادارها تنها برخی از زمینه های کاربردی هستند که در قلمرو مهندسی برق قرار دارند. این رشته با وجود آن که از فنون جدید مهندسی است، در اندکی بیش از یک قرن سابقه خود، وسیع ترین کاربردها را در میان رشته های مهندسی یافته و امروزه کمتر ابزار، قطعه یا سیستمی را می توان یافت که فاقد قطعات الکتریکی یا الکترونیکی باشد. به دلیل همین کاربردهای گسترده، رشته مهندسی برق همواره از رشته های پر طرفدار در میان متقاضیان ورود به دانشگاه ها بوده است.

مهندسی برق شامل 4 گرایش الکترونیک- قدرت – کنترل و مخابرات است. دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج دارای دو گرایش الکترونیک و قدرت است که در مقاطع تحصیلی : کاردانی به کارشناسی- کارشناسی- کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت می کند. از اینرو به معرفی به گرایش الکترونیک و قدرت می پردازیم.

مهندسی برق- الکترونیک

الکرونیک علمی است که به بررسی حرکت الکترون در خلاء و یا نیمه رسانا و اثرات و کاربردهای آن می پردازد. با توجه به این تعریف، مهندسالکترونیک در زمینه ساخت قطعات الکترونیک و کاربرد آن در مدارها، فعالیت می­کند. به عبارت دیگر، زمینه فعالیت مهندسی الکترونیک را می توان به دو شاخه اصلی "ساخت قطعه و کاربرد مداری قطعه" و "طراحی مدار" تقسیم کرد. در این گرایش معمولا با ولتاژ ضعیف سر و کار دارد به همین خاطر میتوان قابل لمس ترین گرایش برق را الکترونیک دانست. یک مهندس برق الکترونیک بایستی شناخت کافی از قطعات و ای سی ها و همچنین دستگاه های مختلف را داشته باشد. الکترونیک در دانشگاه در میان ما بقی گرایش های برق بیشترین تعداد آزمایشگاه ها را دارد.

مهندسی برق- قدرت

مهندسی برق گرایش قدرت از رشته های بسیار پرکاربرد و پولساز در دنیای امروز است. هدف این رشته تولید برق در نیروگاه ها، انتقال برق از طریق خط انتقال و توزیع در شبکه های شهری است که به مصرف برق خانگی و کارخانجات برسد. از کسانی که در زمینه برق قدرت تحصیل می‌کنند انتظار می رود با روش‌های مختلف تولید برق‌، خطوط‌ انتقال‌ نیرو و سیستم‌های‌ توزیع‌ آشنا باشد. دانشجویان این رشته در شاخه تولید با انواع نیروگاههای آبی، گازی، سیكل تركیبی و … آشنا می شوند. در بخش انتقال و توزیع، روشهای مختلف انتقال برق اعم از كابلهای هوایی و زیرزمینی را مطالعه می كنند و در شاخه حفاظت نیز انواع وسایل و تجهیزات حفاظتی كه در مراحل مختلف تولید، توزیع، انتقال و مصرف انرژی، انسانها و تاسیسات را در برابر حوادث مختلف محافظت می كنند، مورد بررسی قرار می دهند كه از آن میان می توان به انواع رله ها، فیوزها، كلیدها و در نهایت سیستم های كنترل اشاره كرد. یكی دیگر از شاخه های قدرت نیز ماشین های الكتریكی است كه شامل ژنراتورها، ترانسفورماتورها و موتورهای الكتریكی می شود كه این شاخه از زمینه های مهم صنعتی و پژوهشی گرایش قدرت است.

 

 

 

عنوان فایل

سامانه‌ها